Jancsó Fotósuli

IS



Egyes Canon gyártmányú objektívekben megtalálható az optikai képstabilizátor, ami az Image Stabilization névre hallgat, rövidítve IS. Ha ilyen jelölést látsz egy optikán, akkor az belső stabilizátorral rendelkezik, ami a kezed remegését igyekszik kiküszöbölni. Ha kézből szeretnél fotózni állvány nélkül, de kevés a fényed, így hosszabb záridőt kényszerülsz beállítani, akkor a fotód jó eséllyel bemozdulhat. Ne menjünk bele ennek a pontos hardveres működésbe, gyakorló fotósként elég ha annyit tudsz, hogy

 

 egy plusz lencsetag van az objektívben, 
 ami igyekszik lekövetni a kezed mozgásának irányait, 
 amit ellensúlyoz, egyenesben próbál tartani. 

 

Pontosabban a rázkódásoknak megfelelően fizikálisan ellenkező irányokba mozgatja a lencsét. A lenti videón élesben láthatod, hogy hogyan működik a Canon 18-55 mm optika belső optikai stabilizátora.
 

 


Minden gyártó megad egy értéket az adott optikához, hogy mennyi fényértéket stabilizál ki a rendszere. Jobb, ha ezt leteszteld, mielőtt hiszel a gyártóknak, személyes tapasztalatom szerint sokszor legtöbbször túloznak.

 

 

 

Ha állványt használsz akkor kapcsold ki a stabilizátort,

mert teljesen feleslegesen fog mozogni az az objektívben.
 



Előnyei:

1. Hosszabb záridőt is ki tudsz tartani kézből, bemozdulás nélkül

2. A kereső képe sem remeg be, így pontosabban talál fókuszt a kamera

3. Olyan helyen is tudsz fotózni, ahol szükséged lenne állványra, de nem engedélyezett a használata

 

Legnagyobb hátrányaként azt szoktam olvasni, hogy a plusz egy lencsetag gyengébb képminőséget okozhat, azaz nem lesz annyira éles a fotó, de én ezt még nem tapasztaltam a gyakorlatban, vagy az olyan minimális volt, hogy szinte elhanyagolható.

 

Különböző gyártók jelölései. 
Ha ezeket látod, akkor az objektívben van stabilizátor. 

Canon - IS

Nikon - VR

Sony - OSS

Sigma - OS

Tamron - VC

Fujifilm - OIS

Panasonic - OIS

Tokina - VCM



 

 


Népszerű fotós kurzusok
Enteriőr & Épületfotózás kurzus - ÚJ HELYSZÍNEN!

Egész napos, 10 órás, részletekre is kiterjedő épület- és enteriőr fotózás kurzusra tudsz hozzánk csatlakozni IDÉN UTOLJÁRA szeptember 14-én, ÚJ HELYSZÍNEN. Külső épület és belső fotók készítése, aranyórában, kékórában, verőfényes napsütésben. Közös vacsora, 2 órás személyes képértékelés és képkidolgozás. Reggeltől egészen naplementéig.

Photoshop kurzus - Kezdőből haladó

Megnyitsz Photoshopban egy új fotót, amit nem rég készítettél. De nem tudod pontosan, hogyan dolgozd ki, mit is kezdj vele, melyik eszköz mire jó, és hogyan érd el velük a legjobb végeredményt?

Fényfestés 2 - Enteriőr & Épületfotózás

A Fényfestés 2. kurzusban benne van minden, amit tudok az enteriőr és épületfotózásról. Három különböző helyszíni fotózáson mutatom meg a technikákat. Először egy budapesti lakás belső tereit fotózzuk, majd Dunabogdányon a Forest kabint belülről-kivülről, végül pedig a Ferenciek terén lévő Matild Palace-t. A kurzusban végigkövetheted a fotózás menetét, kompozíciók kiválasztását, vakuzást, majd a képkidolgozást is.

 

FFV: Hogyan árazd a fotózásaid?

Segítek neked abban, hogy hogyan árazd a fotózásaid, kerüld el az alul vagy épp felülárazást, mindezt úgy, hogy az áraidból ne is alkudjon a megrendelőd. Megosztom veled a jól bevált praktikákat.

 

Tudatos portréfotózás stúdióban

Ebben a kurzusban megmutatjuk neked, hogyan lehet vaku használatával is természetes hatású fényeket készíteni. Meglátod, pár egyszerű alap gondolat elsajátítása után te is könnyedén be tudod majd állítani a fényeket.

 

A fényfestés

A fényfestés egy olyan speciális fotózási technika, aminek alapja a vakufénnyel történő villantás, aminek segítségével olyan egyedülálló fotókat tudsz készíteni, amik kiemelkednek a többi közül.

Retusálj velem II. Szállodaigazgató portrék

Kövesd végig több portréfotó kidolgozását, hogy új trükköket és gyakorlati praktikákat sajátíts el, amiket egyszerűen tudsz majd alkalmazni saját képeid kidolgozása során is. 

 

Marketing tanácsadónk a Marketing Professzorok Kft.