TS-E objektív
Canon optikák esetén TS (Tilt-Shift), Nikon esetén PC (Perspective Correction) elnevezés alatt találod meg ezeket a típusú objektíveket, amiknek két olyan tulajdonságuk van, amik kiemelik ezt a típust a többi közül.
SHIFT opció:
A képsík eltolásával tudod korrigálni a perspektívát. Gyakorlatban biztos találkoztál már azzal a problémával, hogy ahhoz, hogy egy nagyobb épület beleférjen a képedbe, felfele kell hogy döntsd a kamerádat. Viszont így a vonalak összetartanak, nem lesznek párhuzamosak egymással. A Shift opcióval teljesen vízszintbe állított fényképezőgéppel lehet a képsíkot eltolni úgy, hogy a vertikális vonalak párhuzamosak maradnak egymással.
Normál objektívvel készítve, ahol a kamera felfele néz ⇪
A vertikális vonalak összetartanak
Tilt-Shift objektívvel készítve, képsík eltolásával ⇪
A vertikális vonalak párhuzamosak egymással
Fotó: Jancsó Gergely – Melbourne, Ausztrália (Prime Tower építkezése)
TILT opció:
Az élességi síkot tudod eltolni ezzel a funkcióval, ami normál objektív esetén párhuzamos a kamera szenzorjával. Jól jöhet ez az opció olyan témák fotózása esetén, mint a tárgyfotózás, ahol például egy asztal teljes felületét szeretnéd élesen viszontlátni a képeden, de az nem párhuzamos a képérzékelővel. Így a TILT görgőt állítva tudod eltolni az élességi síkot.
Felhasználási területe
Sokkal inkább a Shift opció miatt vásárolják, a Tilt funkciót nagyon kevesen használják, köztük én sem. A SHIFT lehetősége épületek, belső terek, enteriőrök fotózása esetén jön nagyon jól, szinte az összes fotómat vagy a Canon 24 mm TSE vagy a szintén Canon 17 mm TSE optikával készítem, ezzel tudok olyan kompozíciót készíteni, ami normál objektívvel csak nagyon körülményesen megoldható.