Vignettálás
Peremsötétedés, azaz vignettálás. Egy általános, sokszor megjelenő optikai hiba, amit az objektív produkál. A fotó sarkai / szélei sötétednek néhány fényerőt, így valamennyivel sötétebb lesznek a képnek ezen részei.
Főleg akkor jelentkezik erősebben, ha az objektív a legtágabb rekeszértékén,
vagy ehhez közeli értékét használva készíted a fotódat.
Ez rekeszeléssel javítható, például egy 2.8-as fényerejű optika esetén ha 5.6-os értéket választasz, folyamatosan csökkeni fog a vignettálás erőssége.
Ha APS-C méretű szenzorral szerelt gépre csavarod az eredetileg Full-frames szenzorra készült objektívet, akkor a kisebb érzékelő nem közelíti meg az objektív által kirajzolt kör peremét, ezért az egész képmezőn szinte azonos lesz a fényerő, eltűnik a vignettálás.
Utólag egy csúszka segítségével is eltávolítható Adobe Lightroom-ban és Photoshop-ban egyaránt. A pozitív irányba kell húzni a vignettálás csúszkát, amíg el nem tűnik a sötétedés.
Van még egy módja az eltűntetésének utólag. Ha a fent említett szoftverek bármelyikén belül a lencsekorrekciónál kiválasztod, hogy milyen objektívvel készült a fotó, akkor automatikusan eltűnteti helyetted a vignettálást és a torzítást (párnás vagy hordós) is egyben.
Általánosságban elmondható, hogy a drágább objektívek esetében a vignettálás nagysága alacsonyabb, illetve nagylátószögű objektívek esetében nagyobb vignettálásra számíthatsz, mint teleobjektív használata közben.