Jancsó Fotósuli

Rekesz



A rekesz, más néven a blende az objektívben található fémlemezből, lamellákból álló szerkezet, aminek a nyitásával-zárásával képesek vagy szabályozni a fényképezőgép érzékelőjére jutó fény mennyiségét. Legjobban a pupillához lehet hasonlítani, minél tágabb annál több fényt enged be.

Egy objektív legfontosabb tulajdonsága a gyújtótávolság mellett a legtágabb rekeszérték (pl: F:1.4). Minél nagyobb fényerejű egy objektív, annál drágább és több fényt tud a fényképezőgép érzékelőjére juttatni. Ezáltal tudsz rövidebb záridőt használni, vagy éppen nem kell emeld az ISO értéket.

Így néz ki egy optika belső rekesze, amik fémlemezekből állnak össze. ⤵

 

A rekeszérték azt mutatja, hogy mekkora ez a nyílás, ahol beengedi az optika a fényt. A szabványos egész blendeértékek a következők: 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32 van még tovább is, de ezek már nem igazán használatosak a gyakorlatban. Blende szűkítésekor ha egész értékeket használsz a csökkentésre, például 2.8-ról 4-re, akkor a felére csökkented a beáramló fény mennyiségét. Minél nagyobb ez a szám (pl. f=22) az azt jelenti, hogy kevés fény jut az érzékelőre, minél kisebb ez a szám (pl. f=2.8), annál több fény jut át az optikán.

F/1.4 = Sok fény jut be – életlen háttér – kis mélységélesség
F/22 = Kevés fény jut be – élesebb háttér – nagy mélységélesség

 

Mit jelent ez számodra fotózásnál a gyakorlatban?

Ha tág rekeszt használsz (például 2.8) akkor lecsökken a mélységélesség (DOF) és csak egy adott része lesz éles a képnek, ez az érték nagyon jól jöhet például portré fotózásakor, az alanyod éles lesz, de a háttér elmosott, így ki lesz emelve a háttérből. Ha azt szeretnéd, hogy minden éles legyen a képen, az előtér, a középtér és a háttér is egyaránt, akkor szűkíteni kell a blendén, például 11-es érték körülire. Persze ez függ a fókusztávolságtól is.

[ Minta kép Portré ] Nem sokára feltöltöm :)

Általánosságban elmondható, hogy a legtágabb rekeszérték esetén lágyabb képet kapsz, ezen a rekesz szűkítésén orvosolhatsz. Legújabb portréobjektíveket már direkt úgy fejlesztik ki, hogy a legnagyobb értéken is használható eredményt produkálnak. Általánosságban két-három fényértékkel le-rekeszelve kapod az objektíved legélesebb rajzolatát. Például ha 2.8 az optikád legnagyobb blendeértéke, akkor 3 értéket rászámolva 8-as rekeszen fogod a legjobb képminőséget vissza látni. Ha túl sokat szűkítesz egy blendén, akkor fényelhajlás is keletkezik, ami miatt újra romlik a képminőség.



 

 


Népszerű fotós kurzusok
Enteriőr & Épületfotózás kurzus - ÚJ HELYSZÍNEN!

Egész napos, 10 órás, részletekre is kiterjedő épület- és enteriőr fotózás kurzusra tudsz hozzánk csatlakozni IDÉN UTOLJÁRA szeptember 14-én, ÚJ HELYSZÍNEN. Külső épület és belső fotók készítése, aranyórában, kékórában, verőfényes napsütésben. Közös vacsora, 2 órás személyes képértékelés és képkidolgozás. Reggeltől egészen naplementéig.

Photoshop kurzus - Kezdőből haladó

Megnyitsz Photoshopban egy új fotót, amit nem rég készítettél. De nem tudod pontosan, hogyan dolgozd ki, mit is kezdj vele, melyik eszköz mire jó, és hogyan érd el velük a legjobb végeredményt?

Fényfestés 2 - Enteriőr & Épületfotózás

A Fényfestés 2. kurzusban benne van minden, amit tudok az enteriőr és épületfotózásról. Három különböző helyszíni fotózáson mutatom meg a technikákat. Először egy budapesti lakás belső tereit fotózzuk, majd Dunabogdányon a Forest kabint belülről-kivülről, végül pedig a Ferenciek terén lévő Matild Palace-t. A kurzusban végigkövetheted a fotózás menetét, kompozíciók kiválasztását, vakuzást, majd a képkidolgozást is.

 

FFV: Hogyan árazd a fotózásaid?

Segítek neked abban, hogy hogyan árazd a fotózásaid, kerüld el az alul vagy épp felülárazást, mindezt úgy, hogy az áraidból ne is alkudjon a megrendelőd. Megosztom veled a jól bevált praktikákat.

 

Tudatos portréfotózás stúdióban

Ebben a kurzusban megmutatjuk neked, hogyan lehet vaku használatával is természetes hatású fényeket készíteni. Meglátod, pár egyszerű alap gondolat elsajátítása után te is könnyedén be tudod majd állítani a fényeket.

 

A fényfestés

A fényfestés egy olyan speciális fotózási technika, aminek alapja a vakufénnyel történő villantás, aminek segítségével olyan egyedülálló fotókat tudsz készíteni, amik kiemelkednek a többi közül.

Retusálj velem II. Szállodaigazgató portrék

Kövesd végig több portréfotó kidolgozását, hogy új trükköket és gyakorlati praktikákat sajátíts el, amiket egyszerűen tudsz majd alkalmazni saját képeid kidolgozása során is. 

 

Marketing tanácsadónk a Marketing Professzorok Kft.