Blende
A rekesz, más néven a blende az objektívben található fémlemezből, lamellákból álló szerkezet, aminek a nyitásával-zárásával képesek vagy szabályozni a fényképezőgép érzékelőjére jutó fény mennyiségét. Legjobban a pupillához lehet hasonlítani, minél tágabb annál több fényt enged be.
Egy objektív legfontosabb tulajdonsága a gyújtótávolság mellett a legtágabb rekeszérték (pl: F:1.4). Minél nagyobb fényerejű egy objektív, annál drágább és több fényt tud a fényképezőgép érzékelőjére juttatni. Ezáltal tudsz rövidebb záridőt használni, vagy éppen nem kell emeld az ISO értéket.
Így néz ki egy optika belső rekesze, amik fémlemezekből állnak össze. ⤵
A rekeszérték azt mutatja, hogy mekkora ez a nyílás, ahol beengedi az optika a fényt. A szabványos egész blendeértékek a következők: 1.4, 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32 van még tovább is, de ezek már nem igazán használatosak a gyakorlatban. Blende szűkítésekor ha egész értékeket használsz a csökkentésre, például 2.8-ról 4-re, akkor a felére csökkented a beáramló fény mennyiségét. Minél nagyobb ez a szám (pl. f=22) az azt jelenti, hogy kevés fény jut az érzékelőre, minél kisebb ez a szám (pl. f=2.8), annál több fény jut át az optikán.
F/1.4 = Sok fény jut be – életlen háttér – kis mélységélesség
F/22 = Kevés fény jut be – élesebb háttér – nagy mélységélesség
Mit jelent ez számodra fotózásnál a gyakorlatban?
Ha tág rekeszt használsz (például 2.8) akkor lecsökken a mélységélesség (DOF) és csak egy adott része lesz éles a képnek, ez az érték nagyon jól jöhet például portré fotózásakor, az alanyod éles lesz, de a háttér elmosott, így ki lesz emelve a háttérből. Ha azt szeretnéd, hogy minden éles legyen a képen, az előtér, a középtér és a háttér is egyaránt, akkor szűkíteni kell a blendén, például 11-es érték körülire. Persze ez függ a fókusztávolságtól is.
[ Minta kép Portré ] Nem sokára feltöltöm :)
Általánosságban elmondható, hogy a legtágabb rekeszérték esetén lágyabb képet kapsz, ezen a rekesz szűkítésén orvosolhatsz. Legújabb portréobjektíveket már direkt úgy fejlesztik ki, hogy a legnagyobb értéken is használható eredményt produkálnak. Általánosságban két-három fényértékkel le-rekeszelve kapod az objektíved legélesebb rajzolatát. Például ha 2.8 az optikád legnagyobb blendeértéke, akkor 3 értéket rászámolva 8-as rekeszen fogod a legjobb képminőséget vissza látni. Ha túl sokat szűkítesz egy blendén, akkor fényelhajlás is keletkezik, ami miatt újra romlik a képminőség.