Jancsó Fotósuli

Gyújtótávolság



Az objektívek egyik legfontosabb tulajdonsága a fényerő mellett a gyújtótávolság. Ez a szám megmutatja az objektív látószögét mm-ben.
 

Minél kisebb ez a szám, annál nagyobb a látószög, azaz több minden fér bele a képbe. Ez például akkor jön jól, ha nagyon szűk helyen kell, hogy képet készíts, egy kis garzonlakás enteriőr fotózása pont ilyen. Minél nagyobb a szám, annál jobban alkalmas az objektív arra, hogy tőled messzebb lévő témákat is fotózz vele.
 


 A hivatalos definíció, ami senkit se érdekel: 

A gyújtótávolság annak a pontnak a távolságát jelöli,
ahova az objektívbe párhuzamosan beeső fénysugarakat összegyűjti.
Ugye hogy nem lettél okosabb?

 



24 mm gyújtótávolság alattiakat nagylátószögnek szokták nevezni, bár erre nincs mindenki által elfogadott szám, hogy mi minősül már nagylátószögnek, de most ezt vehetjük alapul.
 Milyen témákhoz jó? 
Például enteriőr, város, táj és épületfotó.


24 és 70 mm közötti gyújtótávolság az alap, vagy standard látószög.
 Milyen témákhoz jó? 
Mindenre. Ha csak egy objektíved lehet, akkor egy általános átfogásút ajánlanék ebben a tartományban.


70-120 mm közöttieket gyakran portréobjektívek teszik ki, ezen a gyújtótávolságon adja vissza az arc arányait legjobban a kép. 120 mm felettieket már teleobjektíveknek és szuper-teleobjektíveknek szokták hívni.
 Milyen témákhoz jó?  
Például sportfotózás, madárfotózás.

 



Ismételném a fentieket, hogy nincs általánosságban elfogadott csoportosítása, hogy melyik mm hova tartozik, de kiindulási alapnak lehet tekinteni a fentieket.


 Két nagy csoportba oszthatok az objektívek: 
 Zoom és fix gyújtótávolságúak. 


A fix objektíveknek egyszerűbb a felépítésük, így könnyebben készítenek a gyártók nagyobb fényerejű objektíveket, mint az 1.2 vagy 1.4. A zoom objektívek (pl. 16-35, 24-70, 70-200) esetén már gyengébb fényerővel és nehezebb felépítéssel találkozhatsz, viszont a nagyobb átfogás miatt nagyobb a szabadságod is.

 



 

 


Népszerű fotós kurzusok
Enteriőr & Épületfotózás kurzus - ÚJ HELYSZÍNEN!

Egész napos, 10 órás, részletekre is kiterjedő épület- és enteriőr fotózás kurzusra tudsz hozzánk csatlakozni IDÉN UTOLJÁRA szeptember 14-én, ÚJ HELYSZÍNEN. Külső épület és belső fotók készítése, aranyórában, kékórában, verőfényes napsütésben. Közös vacsora, 2 órás személyes képértékelés és képkidolgozás. Reggeltől egészen naplementéig.

Photoshop kurzus - Kezdőből haladó

Megnyitsz Photoshopban egy új fotót, amit nem rég készítettél. De nem tudod pontosan, hogyan dolgozd ki, mit is kezdj vele, melyik eszköz mire jó, és hogyan érd el velük a legjobb végeredményt?

Fényfestés 2 - Enteriőr & Épületfotózás

A Fényfestés 2. kurzusban benne van minden, amit tudok az enteriőr és épületfotózásról. Három különböző helyszíni fotózáson mutatom meg a technikákat. Először egy budapesti lakás belső tereit fotózzuk, majd Dunabogdányon a Forest kabint belülről-kivülről, végül pedig a Ferenciek terén lévő Matild Palace-t. A kurzusban végigkövetheted a fotózás menetét, kompozíciók kiválasztását, vakuzást, majd a képkidolgozást is.

 

FFV: Hogyan árazd a fotózásaid?

Segítek neked abban, hogy hogyan árazd a fotózásaid, kerüld el az alul vagy épp felülárazást, mindezt úgy, hogy az áraidból ne is alkudjon a megrendelőd. Megosztom veled a jól bevált praktikákat.

 

Tudatos portréfotózás stúdióban

Ebben a kurzusban megmutatjuk neked, hogyan lehet vaku használatával is természetes hatású fényeket készíteni. Meglátod, pár egyszerű alap gondolat elsajátítása után te is könnyedén be tudod majd állítani a fényeket.

 

A fényfestés

A fényfestés egy olyan speciális fotózási technika, aminek alapja a vakufénnyel történő villantás, aminek segítségével olyan egyedülálló fotókat tudsz készíteni, amik kiemelkednek a többi közül.

Retusálj velem II. Szállodaigazgató portrék

Kövesd végig több portréfotó kidolgozását, hogy új trükköket és gyakorlati praktikákat sajátíts el, amiket egyszerűen tudsz majd alkalmazni saját képeid kidolgozása során is. 

 

Marketing tanácsadónk a Marketing Professzorok Kft.