Gyújtótávolság
Az objektívek egyik legfontosabb tulajdonsága a fényerő mellett a gyújtótávolság. Ez a szám megmutatja az objektív látószögét mm-ben.
Minél kisebb ez a szám, annál nagyobb a látószög, azaz több minden fér bele a képbe. Ez például akkor jön jól, ha nagyon szűk helyen kell, hogy képet készíts, egy kis garzonlakás enteriőr fotózása pont ilyen. Minél nagyobb a szám, annál jobban alkalmas az objektív arra, hogy tőled messzebb lévő témákat is fotózz vele.
A hivatalos definíció, ami senkit se érdekel:
A gyújtótávolság annak a pontnak a távolságát jelöli,
ahova az objektívbe párhuzamosan beeső fénysugarakat összegyűjti.
Ugye hogy nem lettél okosabb?
24 mm gyújtótávolság alattiakat nagylátószögnek szokták nevezni, bár erre nincs mindenki által elfogadott szám, hogy mi minősül már nagylátószögnek, de most ezt vehetjük alapul.
Milyen témákhoz jó?
Például enteriőr, város, táj és épületfotó.
24 és 70 mm közötti gyújtótávolság az alap, vagy standard látószög.
Milyen témákhoz jó?
Mindenre. Ha csak egy objektíved lehet, akkor egy általános átfogásút ajánlanék ebben a tartományban.
70-120 mm közöttieket gyakran portréobjektívek teszik ki, ezen a gyújtótávolságon adja vissza az arc arányait legjobban a kép. 120 mm felettieket már teleobjektíveknek és szuper-teleobjektíveknek szokták hívni.
Milyen témákhoz jó?
Például sportfotózás, madárfotózás.
Ismételném a fentieket, hogy nincs általánosságban elfogadott csoportosítása, hogy melyik mm hova tartozik, de kiindulási alapnak lehet tekinteni a fentieket.
Két nagy csoportba oszthatok az objektívek:
Zoom és fix gyújtótávolságúak.
A fix objektíveknek egyszerűbb a felépítésük, így könnyebben készítenek a gyártók nagyobb fényerejű objektíveket, mint az 1.2 vagy 1.4. A zoom objektívek (pl. 16-35, 24-70, 70-200) esetén már gyengébb fényerővel és nehezebb felépítéssel találkozhatsz, viszont a nagyobb átfogás miatt nagyobb a szabadságod is.