Optical Image Stabilization
Egyes Fujifilm és Panasonic gyártmányú objektívekben megtalálható az optikai képstabilizátor, ami az Optical Image Stabilization névre hallgat, rövidítve OIS. Ha ilyen jelölést látsz egy optikán, akkor az belső stabilizátorral rendelkezik, ami a kezed remegését igyekszik kiküszöbölni. Ha kézből szeretnél fotózni állvány nélkül, de kevés a fényed, így hosszabb záridőt kényszerülsz beállítani, akkor a fotód jó eséllyel bemozdulhat. Ne menjünk bele ennek a pontos hardveres működésbe, gyakorló fotósként elég ha annyit tudsz, hogy
egy plusz lencsetag van az objektívben,
ami igyekszik lekövetni a kezed mozgásának irányait,
amit ellensúlyoz, egyenesben próbál tartani.
Pontosabban a rázkódásoknak megfelelően fizikálisan ellenkező irányokba mozgatja a lencsét. A lenti videón élesben láthatod, hogy hogyan működik a Canon 18-55 mm optika belső optikai stabilizátora.
Minden gyártó megad egy értéket az adott optikához, hogy mennyi fényértéket stabilizál ki a rendszere. Jobb, ha ezt leteszteld, mielőtt hiszel a gyártóknak, személyes tapasztalatom szerint sokszor legtöbbször túloznak.
Ha állványt használsz akkor kapcsold ki a stabilizátort,
mert teljesen feleslegesen fog mozogni az az objektívben.
Előnyei:
1. Hosszabb záridőt is ki tudsz tartani kézből, bemozdulás nélkül
2. A kereső képe sem remeg be, így pontosabban talál fókuszt a kamera
3. Olyan helyen is tudsz fotózni, ahol szükséged lenne állványra, de nem engedélyezett a használata
Legnagyobb hátrányaként azt szoktam olvasni, hogy a plusz egy lencsetag gyengébb képminőséget okozhat, azaz nem lesz annyira éles a fotó, de én ezt még nem tapasztaltam a gyakorlatban, vagy az olyan minimális volt, hogy szinte elhanyagolható.
Különböző gyártók jelölései.
Ha ezeket látod, akkor az objektívben van stabilizátor.
Canon - IS
Nikon - VR
Sony - OSS
Sigma - OS
Tamron - VC
Fujifilm - OIS
Panasonic - OIS
Tokina - VCM