Alulexponálás
Alulexponálás akkor fordul elő, amikor kevés fény éri a fényképezőgépben az érzékelőt.
Ennek eredményeként sötétebb képet kapsz, mint szeretnél, és az alulexponálás mértéke határozza meg, hogy mennyire lesz sötét a fénykép.
Szerencsére egy alulexponált fénykép utómunka közben jobban korrigálható, mint egy túlexponált fotó. Az enyhe alulexponálás a színtelítettség elmélyüléséhez vezethet, és ez akár szép hatást is eredményezhet. Például egy naplemente színei drámaibbá válhatnak, így nem feltétlen probléma a tudatos alulexponálás.
Viszont egy erőteljesebb alulexponálás túl sötétté teszi a képet ahhoz, hogy a témát tisztán lásd vissza a fotón. Ez könnyedén előfordulhat éjszaka, sötétedéskor vagy egy erősebb árnyékban napközben, ahol minden gyengén van megvilágítva.
Ahhoz, hogy elkerüld a túlzott és nem tudatos alulexponálást, arra van szükséged, hogy több fényt juttass a képérzékelőre. Ezt elérheted a rekeszérték, a zársebesség és az ISO megfelelő kombinációjának beállításával. Használhatsz más fényforrást is a képed elkészítéséhez, például vakut vagy reflektort. Ha a témád nem mozog és állványról tudsz fotózni, akkor érdemes a zársebességgel játszani.