Bebukás - Bebukott kép
A bebukás = bebukott kép, az a fotó, amelynél túl kevés fény jut az érzékelőre, és ezáltal a sötét részei a képnek túl sötétek lesznek, elvesztik a részleteiket.
Egy bebukott fotóban a túl sötét részek általában feketék, és nem tartalmaznak részleteket. A bebukott képek általában a fényképezőgép beállításainak hibájából adódnak, amikor a záridő, a rekesz vagy az ISO értéke nem megfelelő.
A bebukott fotók javítására szerencsére van lehetőség a kép utófeldolgozásakor, viszont csak minimális mértékben. Ha a bebukás mértéke magas akkor a részleteket már nem tudod visszahozni, teljesen elvesznek a képeden.
→ Ezen a fotón jól láthatod, hogy a bebukás mértéke már olyan magas, hogy nincs lehetőség a javítására, hiába világosítanék a képen, már nem fogok tudni információt kinyerni a nappali hátteréből. Emellett a kinti részből sem látunk sokat, ott a kiégés figyelhető meg.
Mi a megoldás a bebukásra, vagyis a bebukott fotók elkerülésére?
Érdemes figyelned a géped megfelelő beállítását. A hisztogram segítségével kiszűrheted azokat a képpontokat, amik túl sötétek lesznek és még időben korrigálhatod a beállításokkal. Inkább alulexponáld a fotódat, mint túl, viszont nem érdemes teljesen sötét képet alkotni, mert abból sem fogsz tudni visszanyerni megfelelő információ mennyiséget.