DPI
A DPI egy mértékegység, ami az angol "dots per inch" rövidítéséből ered. Jelentése lefordítva nem más mint "pont per hüvelyk" magyarul, ami 2,54 cm-t jelent. A technológiai világban több helyen találkozhatunk vele, mivel a nyomtatók és kijelzők pontsűrűségének jellemzésére szolgáló mértékegység.
Na de hogyan is mérik és miért fontos ez?
Az egy hüvelykre (azaz 25,4 mm-re) eső képpontok, illetve képelemek (pixelek) számát adja meg. Gyakorlatilag azt mutatja meg, hogy a kijelző vagy a nyomtatás mennyire részletgazdag. Minél több pont vagy pixel fér el egy hüvelykben, annál részletesebb a megjelenítés.
Szóval, amikor nyomtatni szeretnénk, fontos, hogy törekedjünk a legmagasabb DPI-vel rendelkező nyomtatók kiválasztásában, a lehető legjobb minőség és különösen egyenletes nyomtatás érdekében. Minél nagyobb a szám, annál jobb lesz a nyomat, azaz részletesebb. Amíg monitoron a 72 DPI használata terjedt el, nyomtatásnál a 300 feletti DPI jelenti a fotó minőséget.
Nézzük milyen DPI-t érdemes választanunk különböző dokumentumokhoz:
- Egyszerű szöveges dokumentum nyomtatására - 300 DPI elegendő,
- Grafikonokat, rajzokat vagy egyéb egyszerű kreatívokat tartalmazó dokumentumok nyomtatására - legalább 600 DPI javasolt,
- Fényképnyomtatás – ideális esetben 4800 x 1200, vagy több.
A nyomtatáshoz szükséges DPI-t illetően, a fotók a legigényesebbek, ezért a lehető legjobb értéket kell biztosítani számukra.
Fontos, hogy csupán a DPI nem határozza meg a minőséget, így ha például rossz fotópapírra nyomtatunk, a magas DPI nem fogja tudni hozni az elvárt minőséget. A lehető legjobb fotónyomtatás érdekében a DPI és kép felbontását teljes mértékben össze kell hangolni, ami egy méretre szabott nyomtatást jelent, amely az adott specifikációk kombinálásának egyetlen módja.
Hogyan számolhatjuk ki, hogy mekkora fénykép méretre van szükségünk ha ismerjük a DPI-t és képfelbontást?
Pontok száma (pixel) x 2,54 / DPI felbontás = hossz (mm)