Jancsó Fotósuli

Fehéregyensúly



A fény hullámhossz szerinti energiaeloszlása? Legalábbis valami hasonlót tanítottak nekem 8 éve. Nem lettem ezzel előrébb, így inkább bármiféle definíció helyett nézzük meg, hogy mi a szerepe a fotózásban.

Kicsit sárgás vagy kicsit kékes fények

Biztos megfigyelted már, hogy a beltérben lévő fényforrások színei inkább sárgásabbak, de a telefonod LED fénye ahhoz képest inkább kékesebb. Például ha az IKEA-ban megnézed a lámpás részleget, az összes izzó dobozára rá van írva a fehéregyensúlya. Például 2800K, 3200K, 5500K és hasonlók. A „K” betű a Kelvin rövidítése, ez a mértékegysége, mérőszáma a fehéregyensúlyának.

Az 5500K a teljes fehér fény, például a vakunak a színhőmérséklete, ettől az értéktől lefele sárgás, felfele pedig kékes kezd lenni az adott fényforrás fényszíne. A betéri fények általában sárgásak és 3200K-3800K közöttiek.

 

 Hogyan használd a fotózásban? 


Ha a fentiek alapján sárgás fényekben fotózol, akkor a kamerád fehéregyensúly beállítását alacsonyra érdemes állítsd, például 3500K, annak függvényében, hogy milyen a helyiségben lévő fényforrások színhőmérséklete.


Nem érdemes rástresszelj

A legújabb DSRL és MILC gépek esetében is büntetlenül bízhatod az automatikára, a fényképezőgép nagy valószínűséggel jól fogja eltalálni az értéket. Ha RAW-ban fotózol, akkor utólag egyébként is tudod módosítani is, de ha JPG-ben, akkor erre nincs lehetőséged. Megtalálhatod még angolban White Balance, vagy simán csak WB rövidítéssel is, színhőmérsékletnek és fényszínnek is szokták hívni.

A legelső kép egy szálloda üres lobbyja, ahol a fényforrások színhőmérséklete inkább sárgásak. Láthatod, hogy 3200K-re állítva a fehéregyensúlyt hozza azt a hatást, mint az amilyen a valóságban volt, ha viszont magasabb értéket állítasz be rá akkor elkezd a szemnek már túl sárgás lenni.

 

Egy késő kékórában készült fotón a fények sokkal inkább kékesebbek.
Itt nincs igazán rossz vagy jó érték,
amelyik a te ízlésednek megfelel, arra az értékre állítsd be.

 



 

 


Népszerű fotós kurzusok
Fényfestés 2 - Enteriőr & Épületfotózás

A Fényfestés 2. kurzusban benne van minden, amit tudok az enteriőr és épületfotózásról. Három különböző helyszíni fotózáson mutatom meg a technikákat. Először egy budapesti lakás belső tereit fotózzuk, majd Dunabogdányon a Forest kabint belülről-kivülről, végül pedig a Ferenciek terén lévő Matild Palace-t. A kurzusban végigkövetheted a fotózás menetét, kompozíciók kiválasztását, vakuzást, majd a képkidolgozást is.

 

Photoshop kurzus - Kezdőből haladó

Megnyitsz Photoshopban egy új fotót, amit nem rég készítettél. De nem tudod pontosan, hogyan dolgozd ki, mit is kezdj vele, melyik eszköz mire jó, és hogyan érd el velük a legjobb végeredményt?

FFV: Hogyan árazd a fotózásaid?

Segítek neked abban, hogy hogyan árazd a fotózásaid, kerüld el az alul vagy épp felülárazást, mindezt úgy, hogy az áraidból ne is alkudjon a megrendelőd. Megosztom veled a jól bevált praktikákat.

 

Tudatos portréfotózás stúdióban

Ebben a kurzusban megmutatjuk neked, hogyan lehet vaku használatával is természetes hatású fényeket készíteni. Meglátod, pár egyszerű alap gondolat elsajátítása után te is könnyedén be tudod majd állítani a fényeket.

 

A fényfestés

A fényfestés egy olyan speciális fotózási technika, aminek alapja a vakufénnyel történő villantás, aminek segítségével olyan egyedülálló fotókat tudsz készíteni, amik kiemelkednek a többi közül.

Retusálj velem II. Szállodaigazgató portrék

Kövesd végig több portréfotó kidolgozását, hogy új trükköket és gyakorlati praktikákat sajátíts el, amiket egyszerűen tudsz majd alkalmazni saját képeid kidolgozása során is. 

 

Marketing tanácsadónk a Marketing Professzorok Kft.