Képformátum
Rengeteg képformátum közül választhatsz, de mégis mi alapján döntsd el, hogy melyik a számodra megfelelő? Nézzük meg milyen képformátumok vannak ma leginkább elterjedve a digitális világban és melyiket mire érdemes használni.
Milyen képformátumok vannak, és miket érdemes használnod ha fotózol?
Nézzük a legnépszerűbbeket:
- JPEG (Joint Photography Experts Group): Ez az egyik legszélesebb körben használt képformátum. Gyakran használhatod ezt a formátumot azokhoz a fotókhoz és egyéb képekhez, amelyeket feltöltesz és közzéteszel az interneten, közösségi platformokon. A JPEG veszteséges tömörítést használ, ami azt jelenti, hogy a képminőség csökken a fájlméret csökkentése érdekében, de kis fájlmérete és a legtöbb eszközzel és szoftverrel való kompatibilitása miatt továbbra is széles körben elterjedt. Kisebb méretű, gyengébb minőségű (nem reklámfotóra kell gondolni, illetve óriásplakátra) képek nyomtatására is alkalmas.
- PNG (Portable Network Graphics): Ez egy másik széles körben használt képformátum, különösen az átlátszó háttért igénylő képeknél, például logóknál vagy ikonoknál. A PNG veszteségmentes tömörítést használ, ami azt jelenti, hogy a képminőség nem csökken, de a fájl mérete nagyobb lehet, mint a JPEG. Ezt a formátumot leginkább webes anyagokhoz használhatod.
- TIFF (Tagged Image File Format): Ez egy kiváló minőségű képformátum, amelyet leginkább nyomtatáshoz és professzionális fotózáshoz használnak. A TIFF veszteségmentes tömörítést használ, ami azt jelenti, hogy a képminőség nem csökken, a fájl mérete nagy.
- RAW : Ez a digitális fényképezőgép által használt formátum, amely a kamera érzékelője által rögzített feldolgozatlan adatokra vonatkozik. Ez a formátum akkor hasznos számodra, ha szeretnél belenyúlni az elkészült fotó adataiba, szerkesztenéd a képeidet. Jóval nagyobb rugalmasságot biztosít a kép szerkesztése során, mivel nincs előzetesen veszteséges tömörítése.
- HEIC (High Efficiency Image Format): Ezt a képformátumot az Apple fejlesztette ki, amit úgy terveztek, hogy csökkentse a fájlméretet a kiváló képminőség megőrzése mellett. Leginkább Apple eszközökön elterjedt, és a JPEG helyettesítője.
- GIF (Graphics Interchange Format): Már nem mondanám feltétlen népszerűnek, de ennek ellenére sok helyen használják még. Ez egy egyszerű képformátum, amelyet animációkhoz és kis képekhez használhatsz, például ikonokhoz vagy grafikákhoz. A GIF veszteségmentes tömörítést használ, és támogatja az átlátszóságot, de legfeljebb 256 színre korlátozódik.
Mindegyik formátumnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, így érdemes tudnod, hogy mire is van szükséged pontosan az adott környezetben.