Képzaj
A képzaj mértéke a képérzékelő nagyságától, és az ISO értéktől függ.
A digitális fotózás velejárója, hogy a fotókon valamilyen szintű képzaj jelenik meg, ami főleg a kép sötétebb részein keletkezik erőteljesebben. Ha a képen aprócska, színes pontokat látsz, akkor nagy valószínűséggel képzajot találtál.
Hogyan fordulhat elő a képzajosodás?
Amikor digitális fényképet készítesz, az objektíven áthalad a fénysugár a fényképezőgép szenzoráig, ahol a szenzorra jutó fotonok elektromos energiává alakulnak, ami meghatározza, hogy egy adott pixelre mekkora fényintenzitás jut.
Az elektromos jelet digitalizálja a kamerád és ezeket a digitális jeleket valamilyen képformátumba "csomagolja". A képformátumok közül valamelyik formátumba menti le a képet, vélhetően JPG vagy RAW.
Hol keletkezik zaj?
Mivel a szenzor fotódiódái sem tökéletesen egyformák, agy a különböző fénymennyiségeket más-más elektromos jellé alakítják. Egyrészről itt jöhet be és keletkezhet zaj. Ezt követően a digitalizálás (kvantálás) következtében is kerülhet zaj a képre. Igazából a digitális fotózás velejárója a képalkotási technikából adódóan, hogy a fényképen zaj jelenik meg.
A képzaj mértéke a képérzékelő (CCD, CMOS) nagyságától, és az ISO értéktől függ.
- Vagyis minél kisebb a képérzékelő mérete annál nagyobb zaj jelenik meg azonos érzékenységen.
- Ha pedig minél magasabbra emeled az ISO érzékenységet, annál magasabb zajt kapsz.
Jellemző, hogy utómunka során vannak olyan eszközök, amelyek használata növeli a zajt a fotón. Ilyen lehet pl. az expozíció emelése, és az árnyékok kiemelése. Természetesen ezen javíthatsz is, sok képszerkesztő program tartalmaz zajszűrő funkciót, de ez sokszor az élesség kárára megy.
A magasabb képzaj azt jelenti, hogy a kép szemcsésebb, elmosódott lesz.
A képzaj egyben lehet színzaj (Color) vagy világossági (Luminance) zaj.
A színzaj a képen színes eltérésként látható, azaz a valós színek mellett eltérő színű pixelek jelennek meg a képen, ez különösen homogén területeken figyelhető meg a legszembetűnőbben. A világossági zaj a kép szemcsézettségét, foltosságát jelenti.
Hogyan kerülhető el a képzaj?
- Igyekezz alacsony ISO értéken fotózni, a záridőt növelve a több fény bejutásának érdekében. Az érzékenységet csak a legszükségesebb esetekben emeld magasabbra, törekedj a megfelelő ISO érték beállítására, aminél még számodra elfogadható a képzajosodás mértéke.
- A kép legsötétebb részeire is figyelj, hogy kapjanak megfelelő fényt, de ne égjen ki semmi.
- Helyes expozíciós érték beállításával