Kiégés - Kiégett kép
A kiégett kép (overexposed photo) az a fotó, amelynél túl sok fény jut az érzékelőre, és ezáltal a világos részei a képnek túl világosak lesznek, elvesztik a részleteiket.
Egy kiégett képen a túl világos részek általában fehérek, és nem tartalmaznak árnyékokat vagy részleteket. A kiégett fotók általában a fényképezőgép beállításainak hibájából adódnak, amikor a záridő, a rekesz vagy az ISO értéke túl magas.
A kiégett fotók javítására szerencsére van lehetőség a kép utófeldolgozásakor, viszont csak minimális mértékben. Ha a kiégés mértéke nagyon magas akkor a részleteket már nem tudjuk visszahozni, teljesen elvesznek a képünkön.
→ Ezen a fotón jól láthatod, hogy a kiégés mértéke már olyan magas, hogy nincs lehetőség a javítására, hiába húznám a csúszkát képfeldolgozáskor a sötétítés irányába, már nem fogok tudni információt kinyerni a háttérből. Az ablakkeret részletei is eltűnnek, a kinti részből nem látunk semmit, sőt még a párna teteje is veszít a széléből.
Mi a megoldás a kiégésre, vagyis a kiégett fotók elkerülésére?
Érdemes figyeljük a gépünk megfelelő beállítását. A hisztogram segítségével kiszűrhetjük azokat a képpontokat, amik túl világosak lesznek és még időben korrigálhatjuk a beállításokkal. Inkább alulexponáljuk a fotónkat, mint túl.