Vízjel
Fotós szakmai körökben a vízjel azt jelenti, hogy a kép valamelyik részére – általában a széléhez közel – az alkotó elhelyezi a logóját, névjegyét, hogy beazonosítható legyen a weben, hogy ki készítette a fotót.
Miért jött létre?
Főleg a képlopások visszaszorítása miatt kezdték el alkalmazni fotósok, de ma már szinte bárki három kattintással tűntet el bármilyen vízjelet, kivéve ha az a kép egészén jelen van, mint például a stock oldalak fotóinak elő nézetén, ahol 10-12 helyen is megtalálható az oldal vízjelezése. Ezt már nem annyira egyszerű eltűntetni. Ha minden fotós úgy vízjelezné a fotókat, ahogy a stock oldal, az teljesen élvezhetetlenné tenné a képet.
A másik oka, hogyha a weben rengeteg helyre jut el a kép, akkor a néző be tudja azonosítani a fotó készítőjét. Néhány kolléga úgy gondolja, hogy ez jó reklámot jelent a számára, hogy megismerik a nevét, amiből esetleg a jövőben megrendelése is lehet. Vagy csak szimplán a hírnévért használ vízjelet.
Fotós pályafutásom hajnalán én is vízjeleztem az összes képemet, de úgy éreztem, hogy belerondít a kép összhangjába, így ma már ezt teljesen elhagyom, nem igazán látom értelmét. Ha valaki el szeretné lopni a képet, akkor el is fogja. Pár másodperc alatt kiretusálja majd a vízjelet. Reklámnak pedig szintén nem elég erős, legtöbb helyen amúgy is feltüntetik a fotós nevét és weboldalát a fotó alatt, ami egyébként jogilag is kötelező lenne, bár ezt sok felhasználó elfelejti.
Így én személyesen nem látom sok értelmét a fotók vízjelezésének, mivel ezek alapján hozama már nem igazán van, és a fotó élvezhetőségén jelentősen ront. A fenti példán a logó vonzza magára először a néző figyelmét, ezáltal belerondít a képbe.